Koperty dowodowe, czyli źródło bezcennych pamiątek


Koperty dowodowe, czyli źródło bezcennych pamiątek

Książka o historii rodziny to coś więcej niż tylko zbiór faktów i dat. Jednym z niezwykłych źródeł informacji i pamiątek, które mogą wzbogacić Twoją książkę o historii rodziny są koperty dowodowe. Dlaczego warto je mieć i jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Co to są koperty dowodowe?

Koperty dowodowe to dokumenty przechowywane w urzędach miasta lub gminy, które zajmują się wydawaniem dowodów osobistych. Kryją w sobie wyjątkowe skarby, które mogą stać się bezcennymi pamiątkami dla Twojej rodziny.

Co wyjątkowego znajdziesz w kopertach dowodowych?

1. Zdjęcia przodków

Jednym z najcenniejszych elementów kopert dowodowych są fotografie. W wielu przypadkach możesz odnaleźć zdjęcia przodków, które nie zachowały się w archiwach rodzinnych. Każde nowe zdjęcie to kolejny fragment historii, który możesz uwiecznić w swojej książce o rodzinie.

2. Odcisk palca przodka

Jest to nie lada gratka dla wszystkich fanów genealogii. Jeśli nie posiadasz takiego odciska palca, to wyobraź sobie jak fajnie by było mieć w swojej książce o historii rodziny odcisk dziadka, babci, a może pradziadków... Czyż to nie jest niesamowite? Nie we wszystkich kopertach mogą się znaleźć, ale w wielu odcisk palca będzie :)



3. Podpis przodka

Podpis to nie tylko słowa – to odręczna kreska, która w pewien sposób oddaje charakter danej osoby. Odręczny podpis nieżyjącego przodka to unikalna pamiątka, która może być świetnym dodatkiem do opowieści o ich życiu.

4. Ważne informacje i dokumenty

W kopertach dowodowych możesz znaleźć również:
  • Informacje o wykształceniu – liczba ukończonych klas, szkoły.
  • Informacje o zawodzie – czym zajmował się na co dzień.
  • Informacje o służbie wojskowej – czy odbył służbę wojskową a może był z niej zwolniony.
  • Informacje o dzieciach 
  • Wyciągi z aktów – urodzenia, małżeństwa (jeśli dotyczy).
  • Numer dowodu osobistego i inne dokumenty m.in. ankiety, zgłoszenie zamieszkania, karta meldunkowa, karta osobowa,  wezwania.

To wszystko może stać się fascynującym uzupełnieniem historii rodzinnej i pomóc w odkrywaniu nieznanych wcześniej szczegółów życia przodków.


Jak zdobyć koperty dowodowe?

Aby uzyskać koperty dowodowe, należy podjąć kilka kroków:

Ustal ostatni adres zamieszkania przodka
Koperty dowodowe są przechowywane w Urzędzie Miasta lub Gminy właściwym dla miejsca ostatniego zameldowania danej osoby.

• Sprawdź dostępność koperty
Najprościej zrobić to przez platformę ePUAP, wysyłając zapytanie do odpowiedniego Urzędu. Część urzędów odpowiada również na maile oraz udziela informacji o posiadaniu kopert dowodowych telefonicznie. 

• Złóż wniosek
Jeśli potwierdzisz, że koperta jest dostępna, wypełnij wniosek o jej udostępnienie i opłać koszt w wysokości 31 zł (stan na moment pisania tego artykułu).

• Potwierdź pokrewieństwo
Dołącz do wniosku skany dokumentów, takich jak akty urodzenia czy małżeństwa, które potwierdzają Twoje pokrewieństwo z daną osobą.

Co jeszcze możesz zrobić?

👉Zorientuj się jakie są wymagania w danym Urzędzie. Zasady różnią się w zależności od urzędu. Czasem wszystko zależy od dobrej woli urzędnika.
👉Zapytaj o możliwość fotografowania kopert dowodowych. W niektórych Urzędach możesz wykonać bezpłatnie zdjęcia dokumentów, co pozwala uniknąć dodatkowych opłat.
👉Bądź cierpliwy. Oczekiwanie na odpowiedź oraz koperty dowodowe może zająć trochę czasu, ale z pewnością warto poczekać.

W moich książkach mam sporo materiałów uzyskanych właśnie z kopert dowodowych. Zeskanowałam wszystko. Strony umieszczone są w książce w całości, ale z części można jeszcze stworzyć inne ciekawe elementy. Można podkreślić ich wartość, wskazując, że to odcisk dziadka lub jego podpis (wycinając i tworząc odrębne zdjęcie).

Jak widzisz warto mieć te dokumenty. Jeśli masz taką możliwość, nie zwlekaj! W poszukiwaniach przodków oraz przy tworzeniu książki trzeba działać wielotorowo.  

Prześlij komentarz

0 Komentarze