Jak rozpocząć poszukiwanie przodków? Praktyczny Przewodnik od czego zacząć
✅Porozmawiaj z członkami rodziny
W pierwszej kolejności udaj się do członków rodziny: rodziców, dziadków, pradziadków jeśli żyją, starszych wujków i ciotek. Do każdego kto może mieć jakąś wiedzę o twojej rodzinie. Jeśli masz starsze ciotki i wujków w rodzinie nie zwlekaj z rozmową z nimi, tak aby zdążyć z nimi porozmawiać. Ja niestety zbyt późno zainteresowałam się genealogią rodzinną i wiele osób, które mogłyby podzielić się ze mną swoimi wspomnieniami już nie żyje. Niestety pamięć o pewnych wydarzeniach i osobach w moim przypadku już nie istnieje. Ale Ty wciąż możesz ocalić więcej cennych wspomnień przed zapomnieniem!
Na początek ustal najważniejsze fakty: imiona, nazwiska, daty urodzenia, daty ślubu, daty zgonu. Nie zawsze uda się ustalić dzień i miesiąc, ale może chociaż poznasz rok. Może ktoś pamięta czy dana osoba umarła przed wojną, w trakcie, a może po wojnie, a może w jakimś innym charakterystycznym czasie. Pytaj czy ta osoba była np. na czyimś ślubie np. babci czy dziadka. Wtedy będziesz wiedzieć, że wtedy żyła lub już nie. Zawężenie ram czasowych i poznanie choć orientacyjnego przedziału dat ułatwi Ci poszukiwania. Łatwiej też prosić w USC o sprawdzenie np. dziesięciu lat, a nie pół wieku.
Na kolejnym etapie zadamy bardziej szczegółowe pytania, które również znajdziesz na mojej stronie. Wkrótce podrzucę Wam jeszcze możliwe pytania.
✅ Narysuj drzewo genealogiczne
Warto zacząć od wersji roboczej drzewa genealogicznego. Zacznij od siebie i swoich rodziców. Dopisuj kolejne pokolenia. Udając się do rodziny, fajnie, jeśli masz już jakieś drzewo genealogiczne na którym będziesz się posiłkować. Często będzie tak, że to Ty przekażesz jakąś nową informację, o której nawet dziadkowie nie mieli pojęcia.
✅ Przeszukaj rodzinne archiwum
Jest to również bardzo istotny element. Przeszukaj rodzinne albumy ze zdjęciami i poproś rodziców o pokazanie dokumentów, które są w domu. Bardzo często mamy w domu akty urodzenia, akty małżeństw, akty zgonu wielu członków rodziny. A tam dane rodziców i numer aktu. Może znajdą się jakieś listy, testamenty, dowody osobiste, paszporty. Każdy z tych dokumentów stanowi wspaniałe źródło informacji dla genealoga rodzinnego. Możesz znaleźć tak niezłe perełki.
✅ Skorzystaj z nowych technologii. Bazy danych online
Obecnie Internet daje ogromne możliwości w poszukiwaniu przodków i aktów metrykalnych. Bez wychodzenia z domu możesz ustalić naprawdę wiele informacji. Na początek warto zacząć od stron:
https://geneteka.genealodzy.pl/
https://metryki.genealodzy.pl/
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/
Szczególnie na początku poszukiwań polecam https://geneteka.genealodzy.pl/ oraz https://metryki.genealodzy.pl/
Strony te dają nam możliwość odnalezienia wielu pokoleń przodków i stworzenia już w początkowym etapie dość rozbudowanego drzewa genealogicznego.
✅ Różne instytucje publiczne
👉 Urząd Stanu Cywilnego - z USC możesz uzyskać odpisy lub zrobić samemu zdjęcia na miejscu aktów metrykalnych: urodzenia, małżeństwa i zgonu. Możesz zdobyć również koperty dowodowe swoich przodków.
Obecnie jest wiele grup w mediach społecznościowych o tematyce genealogia rodzinna, przodkowie, historii rodziny, poszukiwaniach rodziny. Dlaczego nie wykorzystać ich potencjału. Poznaj inne osoby, które mają taką samą pasję jak Ty. Wystarczy wpisać w lupkę słowa związane z genealogią, a grupy i strony się pojawią. Polecam oczywiście stronę na Facebooku :)
👉 Strona na Facebooku Przodkowie Rodziny
Warto zacząć od wskazówek, które wymieniłam powyżej. Gdy uda Ci się ustalić podstawowe rzeczy, będziesz szukać głębiej. Jest to pierwszy krok do napisania książki o historii rodziny.
2 Komentarze
Pomocne zestawienie. Sama kiedyś zaczęłam, ale jakoś się rozmyło.
OdpowiedzUsuńMoże jeszcze uda się wrócić do pisania :)
OdpowiedzUsuńkomentarz