Jak stworzyć pierwszą wersję drzewa genealogicznego

Drzewo genealogiczne na potrzeby napisania książki o przodkach

Jak narysować takie drzewo genealogiczne?

Każdemu kto zajmuje się poszukiwaniem przodków marzy się piękne drzewo genealogiczne. Mnie również i na pewno takie jeszcze zrobię, jak już zakończę moje poszukiwania. Na razie jednak, gdy wciąż piszę kolejne książki o przodkach potrzebne jest drzewo, które zawiera o wiele więcej informacji.

W tym artykule skupię się na drzewie genealogicznym, które ułatwi Ci pisanie książki o Twoich przodkach. Będzie to na razie drzewo genealogiczne „na brudno”, takie do pisania po nim i dodawania nowych przodków, których na bieżąco będziesz odkrywać. Na stworzenie pięknego, graficznego drzewa przyjdzie czas, gdy już uda Ci się odnaleźć jak najwięcej przodków. Teraz nie warto się na tym skupiać, bo drzewo będzie cały czas się rozrastać o kolejne pokolenia.

Co będzie Ci potrzebne?

👉 duży papier, polecam brązowy papier do pakowania, taki wielki.

👉 linijka, długopis, mazak, ołówek

👉 białe karteczki samoprzylepne (ja takich używałam)

👉 dane członków rodziny 

Uwaga: Naprawdę warto postarać się o duży papier pakowy. Jest tani, a umożliwia przejrzyste narysowanie drzewa genealogicznego. Jest to szczególnie istotne przy pisaniu książki, gdzie musisz dokładnie widzieć powiązania, aby nie dopuścić do błędu. Zwłaszcza, gdy uda Ci się poznać kilka lub kilkanaście pokoleń wstecz.  

Ważna jest forma papierowa. Zapewne będziesz zabierać swoje drzewo w odwiedziny do członków rodziny, przyglądać mu się wiele razy pisząc książkę. Wersja elektroniczna nie pozwoli Ci na zobaczenie całego drzewa w całości.

Układ drzewa genealogicznego

Tradycyjny układ:

  • Korzenie: Najstarsze pokolenia na dole
  • Gałęzie: Młodsze pokolenia na górze

Pionowy układ: (Ten mi najbardziej odpowiada)

  • Najstarsze pokolenia na górze
  • Młodsze pokolenia na dole
Rozpocznij od siebie: narysuj siebie w centralnej części kartki. Dopisz rodziców i kolejne pokolenia wstecz.

Koniecznie dopisuj

✍ datę urodzenia
✍ datę ślubu  
✍ datę śmierci 
✍ parafię, miejscowość (Parafia jest bardzo ważna, bo to właśnie w danej parafii będziesz szukać dokumentów)
✍ wszelkie nietypowe informacje: zmiany nazwisk, różne formy nazwisk, zmianę miejsca zamieszkania. Wszystko co może pomóc w dalszych poszukiwaniach, a chcesz mieć tą wiedzę zawsze pod ręką. 
✍dzieci 

Przypomnienie

Wiem, że to oczywiste, ale przypominam, że przy kobietach piszemy nazwisko panieńskie. Ewentualnie dopisuj również wszelkie formy nazwiska, które występuje przy danej osobie oraz w przypadku np. kolejnego ślubu zmianę nazwiska Twojego przodka. Akt zgonu takiej prababci będzie już zapewne pod nowym nazwiskiem, a nie będzie to nazwisko występujące bezpośrednio w Twojej rodzinie i drzewie.

Również to powoduje, że nie odnajdujesz takich dokumentów, bo np. nie udaje się ustalić, czy dana osoba ponownie nie brała ślubu. Zwłaszcza, gdy chodzi o kobiety i zmianę nazwiska. Zawsze staraj się to sprawdzać, zwłaszcza jak młodo ktoś owdowiał.

Takie drzewo jest zatem niezbędne i każdy kto chce napisać książkę powinien takie drzewo narysować.

Prześlij komentarz

0 Komentarze