Śladami Przeszłości: Oryginalne Akty Metrykalne jako Klucz do sukcesu
Pisząc książkę o przodkach idealnie jest dodać do niej oryginalne dokumenty. Wzbogacisz wówczas również swoje domowe archiwum genealogiczne o wyjątkowe wspomnienia.
Gdy chodzi o poszukiwania dalszych przodków, na ogół dokumentami możliwymi do zdobycia będą jedynie akty urodzenia, małżeństwa i zgonu. Skany oryginalnych akt metrykalnych znajdziesz w Internecie lub w Archiwach Państwowych.
Co jednak z dokumentami, które są nadal w USC?
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z poszukiwaniem przodków przypominam, że jak najbardziej możesz wystąpić o takie akta do USC, jeżeli tylko potwierdzisz swoje pokrewieństwo.
Dla zapewnienia większej atrakcyjności i wyjątkowości książki warto postarać się o odręcznie spisane oryginalne akta metrykalne. Odpis współczesny nie wygląda już tak atrakcyjnie i jest ostatecznością, gdy nie można zdobyć wersji oryginalnej (lepszy taki niż żaden 😉) Poza tym odpis zawsze stwarza ryzyko błędu i uzyskania błędnych informacji. Odpis ktoś przygotowuje na podstawie oryginału. Ale zawsze przecież może się pomylić...
Oczywiście w domu masz rożne odpisy aktów metrykalnych. I co z nimi możesz zrobić? Taki odpis również możesz zamieścić w książce. Ale jeżeli tylko jest możliwe, to zdobądź oryginalną wersję i ją również dodaj w książce o historii rodziny. Dotyczy to oczywiście aktów, które są jeszcze w USC.
Współpraca z Urzędem Stanu Cywilnego
Niestety z USC różnie bywa😶 Jest sporo problemów i wiele zależy od dobrej woli urzędnika. O skanie lub kserokopii można zazwyczaj tylko pomarzyć. Urzędy jedynie zapraszają do siebie w celu zrobienia zdjęcia danego aktu. O takie zdjęcia warto się również postarać. Dla oryginalności Twojej książki warto umówić się, pojechać i zrobić zdjęcie. Twoja książka na tym bardzo zyska i będzie o wiele ciekawsza dla osób ją czytających.
W Twoich poszukiwaniach sporo możesz zyskać pisząc do USC z prośbą o odnalezienie aktu, którego szukasz i masz podejrzenie, że właśnie w tym USC może się znajdować. Dostaniesz wtedy informację czy faktycznie tam jest. A to już kolejny krok bliżej do upragnionego przez Ciebie dokumentu.
❗Ważna uwaga
✅Zawsze pisz wszystko co wiesz o szukanej osobie. Jeśli np. nie masz aktu zgonu, to podaj wszystko co wiesz: dane rodziców, datę urodzenia i miejsce, ślub, dane małżonka, nr akt które znasz u małżonka. Czasami u małżonka znajduje się wzmianka o jego współmałżonku, dlatego zwiększ swoje szanse na powodzenie i napisz wszystko co wiesz.
✅Pamiętaj napisać w jakim celu potrzebny jest Ci ten akt. Pozytywną dla Ciebie odpowiedź możesz uzyskać pisząc, że szukasz przodków, że opracowujesz książkę o historii rodziny, że chcesz zachować pamięć o rodzinie dla przyszłych pokoleń. Możesz powołać się na kult osoby zmarłej, który uznawany jest za samoistne dobro osobiste oraz art. 23 k.c. mówiący o dobrach osobistych i stanowi on podstawę do żądania udostępnienia dokumentacji osobie bliskiej. Takie argumenty na ogół są wystarczające. Dodam, że pracownicy Urzędów sami sugerują, aby powoływać się właśnie na art. 23 k.c.
✅Napisz również jakie jest Twoje pokrewieństwo z poszukiwaną osobą i jeżeli będzie to wymagane prześlij dokumenty potwierdzające Twoje pokrewieństwo. Na ogół wymagane są akty małżeństwa poszczególnych osób, np. rodziców, danej pary dziadków, aż do osoby, której prośba dotyczy.
Wszystkie te czynności mogą przybliżyć Cię do uzyskania istotnego dla Ciebie dokumentu, dlatego warto spróbować je zdobyć.
4 Komentarze
Dobrze wszystko wyjaśnione. Dzięki
OdpowiedzUsuńDziękuję
OdpowiedzUsuńNiesamowite są takie dokumenty. Też koniecznie muszę sprawdzić swoich przodków
OdpowiedzUsuńKoniecznie. Więcej informacji znajdziesz w innych artykułach. Zapraszam
OdpowiedzUsuńkomentarz