Różnorodność rodzinnych korzeni: O przodkach z linii bocznych w genealogii

Różnorodność rodzinnych korzeni: O przodkach z linii bocznych w genealogii

Na samym początku trzeba podkreślić, że szukanie przodków, a spisanie tych wszystkich informacji w książce to dwie rożne rzeczy. 

O co zadbać pisząc książkę o przodkach?

👉o przejrzystość przedstawianych faktów

👉o zrozumiałą treść, prosty język dla wszystkich

Pomyśl kto będzie odbiorcą Twojej książki, często będą to starsi członkowie rodziny. Nadmiar informacji może okazać się zbyt meczący dla czytelnika, a nawet dla Ciebie, nikt z nas chyba nie chce czytać książki składającej się z samych dat i suchych faktów. Tylko od Ciebie zależy czy książka nabierze wymiaru ciekawej opowieści o historii Twojej rodziny czy będzie tylko zlepkiem dat.

Na postawione pytanie są  zatem dwie odpowiedzi:

Tak, można opisać, jeżeli zachowasz przejrzystość w przedstawionej historii.

Gdy opisujesz osobno historię swojego życia, historię rodziców, dziadków, ewentualnie, gdy twoja książka będzie dotyczyła przykładowo tylko pradziadków, to również możesz się na taki opis pokusić. Wówczas możesz ładnie wkomponować rozdział o wszystkich dzieciach występujących w danej rodzinie i opisać ich losy. Nie zakłóci to całego obrazu książki, ponieważ nie będzie tutaj ich historia ciągnąć się bez końca. Możesz zawrzeć w książce osobne rozdziały o poszczególnych rodzinach, dodać zdjęcia, wspomnienia. Twoja książka wówczas wiele zyska.

🔴Nie, nie opisywać, jeżeli spowoduje to natłok informacji oraz odejście od głównych bohaterów waszej książki.

Jeżeli twoja książka będzie zawierała historię wielu pokoleń, wówczas wprowadzenie zbyt szczegółowego opisu linii bocznych sprawi, że książka będzie nieczytelna i męcząca. Chociażby model pisania książki, który ja przyjęłam uniemożliwia opisanie przodków z linii bocznych w 4 książkach dotyczących pradziadków i ich przodków. Spowodowałoby to wielki bałagan i nie dałoby się takiej książki czytać. 

Uwierz mi, że w takim przypadku nawet opisując tylko przodków w linii prostej Twoja historia będzie bardzo rozbudowana.

Przypominam, że moja książka ma 154 strony, a dotyczy tylko jednej pary pradziadków i ich przodków. Bardziej szczegółowo zawiera opis 24 par x razy pradziadków oraz wspomnienie o przodkach, o których miałam ograniczone informacje. Sam zatem widzisz, że jest o kim pisać.

Dlatego właśnie w odniesieniu do pisania książki o rodzinie oraz przejrzystości całej historii warto się jednak nad tym zastanowić jak daleko twoje opisy będą posunięte. 

Oto przykład: Przypuśćmy, że mamy 5xpradziadków, opisujecie ich życie, następnie ustalacie, że mieli 8 dzieci. Piszecie o tych dzieciach, a następnie o ich dzieciach itd. Historia się rozrasta ogromnie. Ciężko będzie nawet wrócić do waszej linii bezpośredniej po takich opisach. No i nie będzie wiadomo już o kogo chodzi. A taki opis należałoby zrobić przy wszystkich x razy pradziadkach.

Co zatem ustalić do książki, aby była przejrzysta?

Ilość dzieci danej pary x razy pradziadków jest bez wątpienia ważną informacją i nie możesz jej pominąć. To co stało się z dziećmi również. To wszystko, jeśli tylko uda Ci się ustalić, fajnie by było zamieścić w Twojej książce.  Na pewno wiele na tym zyska.

Jakie informacje będą Was interesować?

✅imię dziecka, 

✅data urodzenia,

✅ewentualny ślub, kiedy i z kim (chodzi o zasygnalizowanie jakiegoś wydarzenia)

✅data śmierci

❗Dla oszczędności Twojego czasu warto sprawdzić w pierwszej kolejności czy jest wskazana data śmierci danego dziecka. Dawniej często umierały małe dzieci. Jeśli dziecko przeżyło dopiero szukaj informacji o ślubie.

✅ewentualnie jakiś wyjątkowo ciekawy szczegół również warto uwzględnić. W tym przypadku może on stanowić pewnego rodzaju upiększenie w Twojej książce, np. jeżeli dana osoba wykonywała jakiś wyjątkowy zawód, miała kilku mężów/ kilka żon, wykazała się jakimś osiągnięciem, umiała pisać, gdy większość osób tego nie potrafiła itp.

❗Ważne❗ Jeżeli trafił Ci się w rodzinie jakiś wybitny członek rodziny w linii bocznej to taką osobę oczywiście warto opisać bardziej szczegółowo i poświęcić jej odrębny rozdział. Mam taki przypadek u siebie w rodzinie, bohatera z II wojny światowej i o nim mam osobny rozdział, pomimo, że nie jest on moim bezpośrednim przodkiem, tylko bratankiem mojej 2xprababci. 

Szukaj zatem  informacji również pod kątem pisania książki. Gromadź wszystko co wyda Ci się ciekawe. A na pewno wyda się to również ciekawe osobom, którym pokażesz Twoją książkę.



Prześlij komentarz

6 Komentarze

  1. Ciekawe spostrzeżenia:) Dzięki

    OdpowiedzUsuń
  2. Też najpierw chciałam opisywać szczegółowo wszystkie dzieci i dalej, ale nie dałam rady. Za dużo tego się zrobiło

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety przy dużej ilości osób ciężko jest to dobrze ogarnąć

    OdpowiedzUsuń
  4. Też opisuje bezpośrednich przodków. Mam dużo dokumentów i ciężko mi ogarnąć poboczne osoby.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dużo dokumentów potrafi dać dużo radości, ale też jest przy tym dużo pracy. Na pewno świetnie Pani je poukłada i opisze.

      Usuń

komentarz