Gdzie rozpocząć pisanie książki o historii rodziny?

Gdzie rozpocząć pisanie książki o historii rodziny?

Pytanie gdzie zacząć pisać książkę zadaje sobie zapewne każdy kto na taki pomysł wpadł.

Gdzie pisać?

pierwsze notatki możemy robić nawet na kartkach. Wiadomo, że nie zawsze mamy przy sobie laptopa, a gdy wpadnie nam jakaś myśl warto ją szybko zapisać. Poza tym stare metody są bardzo przydatne. Przyglądanie się kartce i analizowanie pewnych rzeczy jest wygodniejsze, gdy mamy całość przed oczami.

w notatniku w telefonie. Ja dość często zapisuję w smartfonie jakieś frazy lub informacje, które udało mi się niespodziewanie odkryć. Gdy nie mamy kartki, to jak najbardziej polecam zapisać dane informacje w notatniku. 

w programie Word. Uważam, że jest to najlepszy program do rozpoczęcia pisania książki o przodkach.

Jakie są zalety pisania w Wordzie?

✅ Jest on wygodny i można bez problemu wprowadzać zmiany

✅ Większość z nas używa Worda na co dzień, ma do niego dostęp i biegle się nim posługuje

✅ możemy wstawiać zdjęcia, tworzyć tabele

✅ Gdy już napiszemy książkę będziemy mogli bez problemu skopiować tekst do foto książki lub przekazać do drukarni, jeśli ktoś wybierze taką formę.

✅ Mając duży wybór czcionek i opcji możemy również wydrukować książkę samemu i ją oprawić (jest to tańsza wersja, o której napiszę innym razem).

Dlatego właśnie polecam rozpocząć pisanie książki w Wordzie. 

W zależności od tego jak długo zajmujesz się poszukiwaniem przodków będzie możliwe rozpoczęcie pisania książki. Mając już troszkę więcej odkrytych przodków czy dokumentów można zacząć przymierzać się do pisania.

Jeśli planujemy stworzenie foto książki wówczas na tym etapie nie musimy przykładać, aż tak dużej wagi do wyglądu danej strony. Ważne jest ciekawe opisanie historii. Naszym celem będzie na razie przelanie zdobytych informacji na papier. Pewnie jeszcze wiele informacji odnajdziemy i nastąpi przesunięcie tekstu. Na redagowanie i układanie tekstu ze zdjęciami przyjdzie pora.

Pisanie od razu w programie do stworzenia foto książki jest bardziej problematyczne. Tam już tworzymy piękne strony i odpowiednio dopasowane wielkościowo zdjęcia. Nie traćmy zatem czasu. Lepiej najpierw mieć tekst i potem go skopiować i dopasować do całości. Przy tworzeniu foto książki czasem będziemy musieli dokonać zmian. Trzeba będzie bardziej się rozpisać lub skrócić myśl, zamienić kolejność przedstawienia pewnych faktów, zmniejszyć lub powiększyć zdjęcie. Wszystko po to, aby każda strona ładnie wyglądała. Ale o tym w odrębnym wpisie. Na razie musimy stworzyć podstawy i fundament na którym będziemy pracować i go dopracowywać.

Nie polecam pisać w Word Publisher. Dlaczego? Kiedyś wydawał mi się to dobry pomysł, każda strona tworzona osobno w tym programie. Trochę jak w książce. Był jednak problem z wydrukowaniem. Ostatecznie musiałam wszystko przerzucać do Worda. Każdą stronę oddzielnie. Straciłam na tym dużo czasu. 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z genealogią, dopiero szukasz przodków zachęcam do zaglądania na stronę. Wkrótce kolejne wskazówki dotyczące pisania książki o przodkach.

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Miałam okazję zobaczyć kilka zdjęć z przygotowanej przez Ciebie książki. Jest wspaniała! Gratuluję Ci przygotowanego dzieła i tego jak inspirujesz innych do chwycenia za klawiaturę. Życzę Ci, by ten zapał wciąż Cię rozpalał do tworzenia kolejnych perełek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za tak miłe słowa :) Też mam nadzieję, że mój zapał trochę jeszcze potrwa i że uda mi się zainspirować innych do stworzenia własnych książek rodzinnych

    OdpowiedzUsuń

komentarz