Początek Rodowej Kroniki: Od kogo rozpocząć opisywanie historii przodków? Jak opisać historię rodziny?
Chronologia wydarzeń. Część I
Z uwagi na obszerność zagadnienia, zostanie on podzielony na części. Jest to trudny i złożony temat. Tak naprawdę możliwości jakie będziemy mieli przy ustalaniu sposobu opisu historii rodziny wynikają głównie z:
✅ ilości zgromadzonych dokumentów
✅ ilu przodków i ile pokoleń wstecz udało nam się ustalić
✅ ile książek chcemy napisać
✅czasu jakim dysponujemy na napisanie książki (możemy nie chcieć aż tak zagłębiać się w temat i zależy nam na krótszej wersji)
Zanim trafiłam na strony dotyczące genealogi https://geneteka.genealodzy.pl/ oraz https://metryki.genealodzy.pl/ byłam przekonana, że moja książka o historii rodziny to będzie tylko jedna książka. Informacje bowiem były ograniczone do imion i nazwisk pradziadków. A o nich samych nie wiele było mi wiadomo. Wszystko zmieniły te dwie strony. Dzięki nim odnalazłam imiona i nazwiska przodków do 7xpradziadków (niestety nie z każdej strony, ale cieszę się z tego co udało się odnaleźć). I wówczas pojawił się dylemat jak opisać historię rodziny? Drzewo genealogiczne bardzo się rozwinęło, a zdobyte dokumenty były w pokaźnej ilości. Do jednej książki na pewno by się nie zmieściły. Po przemyśleniu przyjęłam następujący schemat.
Książek o historii rodziny będzie kilka. Oto ich podział:
👉 4 książki będą opisywały kolejno: Historię jednej pary pradziadków i ich przodków
👉 2 książki będą opisywały kolejno: Historię moich dziadków
👉 1 książka będzie opisywała: Historię moich rodziców
👉 1 książka będzie opisywała: Moją historię.
Książka, którą udało mi się skończyć i wydrukować zawiera 154 strony i dotyczy jednej pary moich pradziadków i ich przodków. Historia sięga wstecz do początku XVIII w. Pokazuje to, że nie byłoby możliwe zawrzeć wszystkich materiałów w jednej foto książce.
Materiały, które udało mi się zgromadzić gwarantują mi, że będę miała o czym pisać. Nie wiem jeszcze czy kolejne książki będą tak samo obszerne, ale na pewno będą mieć po kilkadziesiąt stron. Już sporo napisałam i wiem, że też będzie co czytać.
Chronologia przyjęta w książce o historii rodziny
Uznałam, że najbardziej czytelna będzie forma opisu od najstarszych do najmłodszych pokoleń. Czyli od 7xpradziadków do pradziadków.
Najlepiej zacząć od strony kobiety, wówczas na końcu książki będziemy mieli opis przodków przy których występuje nasze rodowe nazwisko, a historia ładnie się zazębi.
Moja książka podzielona jest na dwie części.
👉 W pierwszej części opisuję historię przodków mojej prababci (od 7xpradziadków do 2xpradziadków)
👉W drugiej części opisuję historię przodków mojego pradziadka (od 7xpradziadków do 2xpradziadków)
👉 Ostatni rozdział w książce poświęcony jest bezpośrednio moim pradziadkom.
Taką samą formę opisu przyjęłam w kolejnych książkach dotyczących pradziadków i ich przodków. Uważam, że taka chronologia dobrze się sprawdziła, a historia jest spójna, logiczna i wiadomo o kogo chodzi i jak toczyła się historia rodziny.
Wkrótce postaram się dodać artykuł w jaki sposób łączyłam losy poszczególnych pradziadków. Mam nadzieję jednak, że ten ogólny zarys może już niektórym osobom pozwoli na stworzenie własnego zarysu historii.
Na stronie pojawią się również propozycje innych opisów historii rodziny. Dostałam od Was już wiadomości jak Wy widzicie swoje książki. Postaram się zawrzeć wskazówki również do nich.
0 Komentarze
komentarz